OKTH hizmeti nedir

OKTH Nedir?

“Ortak Kullanımlı Telsiz Hizmetleri” tanımlamasının baş harfleri OKTH kısaltmasını oluşturur. Bunun için röle (aktarıcı) alt yapı sistemi kurulur. Bu sistem üzerinden birden fazla kurumun telsiz haberleşmesi sağlanır.  Şirketlerin OKTH hizmeti verebilmeleri için belirli koşullar gerekir:

1- Bu hizmeti verecek olan telekomünikasyon şirketlerinin, ilgili resmi kurum tarafından yetkilendirilmiş olmaları gerekir.

2- Yetkilendirme sadece T.C Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından yapılır.

3-Ortak Kullanımlı Telsiz Hizmeti, sadece tahsis edilen frekanslar üzerinden gerçekleşir.

4- OKTH, telsiz ihtiyacı olan özel ya da kamuya ait farklı sektörlerin aldığı bir haberleşme hizmetidir.

OKTH Lokal ve Geniş Alan Haberleşme Hizmetleri

Ortak Kullanımlı Telsiz Hizmetleri (OKTH) lokal veya geniş alanda verilebilir. Lokal hizmetler bina içinde veya binanın yakın çevresinde geçerli olan bir haberleşme biçimidir. Geniş alan telsiz haberleşmesi ise adından da anlaşılacağı üzere binaların dışındaki belirlenen sahada verilen hizmet çeşididir. Lojistik firmaları gibi özel şirketler ya da belediye gibi sahada hizmet veren kamu kuruluşları, geniş sahada verilen OKTH’den yararlanırlar.

OKTH Tarifeleri ve Ücretleri

Ortak Kullanımlı Telsiz Hizmetleri tarifeleri belirlenirken bazı kriterler dikkate alınır. Bu kriterler abonenin aldığı hizmetin içeriği, hizmetin kapsama alanının büyüklüğü, kapsama alanının fiziksel zorluk ve koşulları, abonenin telsiz cihaz sayısı gibi ana başlıkları içerir.

Alınan hizmetler de bazı alt kategorilere ayrılır. Bu kategoriler, analog telsiz hizmeti, diijtal telsiz hizmeti, Communty tekrarlayıcı, TETRA, Trunk ve DMR gibi çeşitlendirilir.

OKTH İşletmecileri ne demektir

Gerekli yetkiyi BTK’dan almış ve alt yapıyı hazırlayarak kendisine bağlı abonelere telsiz hizmeti sunan işletmeler “OKTH işletmeleri” olarak adlandırılır.

OKTH İşletmecilerinin yetki ve sorumlulukları nelerdir

OKTH İşletmecilerinin, hem kendi alt yapılarındaki mevcut cihazları, hem de abonelerin sisteme kaydettirdikleri cihazları BTK’ya bildirmeleri gerekir. Ayrıca yeni aboneleri ve abonelikten ayrılanları da sisteme bildirmeleri zorunludur.

OKTH İşletmecileri, aldıkları yetkiyle elektronik haberleşme alt yapısı kurma hakkı kazanırlar. Aynı zamanda telsiz işlemlerine ait yönetmelikte belirtilen esaslara uymakla yükümlüdürler. Yetkilendirme süresi 15 yılla sınırlıdır. İşletmeci, altyapılarını birbirleriyle irtibatlandırma hakkını da kazanır. İşletmeci abonelerini kendisi seçme hakkına sahiptir.

OKTH abonelerinin  yetki ve sorumlulukları nelerdir

OKTH hizmeti alan aboneler, hizmet aldıkları işletme ile sözleşme yapma hakkına sahiptir. Ayrıntılı fatura  talep edebilirler. Ayrıca aldıkları hizmetlerin tarifeleri hakkında detaylı bilgilere erişebilme hakları da vardır.

İşletmeler, OKTH abonelerine BTK’nın belirlediği standartlarda hizmet vermekle yükümlüdür. Aboneler, işletmelerin belirledikleri hizmet bedelleri haricindeki vergi ve harçları da ödemek zorundadırlar.

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerik kopyalayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır.