Lisanssız Telsiz Modelleri

Kaydet

Lisanssız Telsiz Nedir?

           Lisanssız el telsizleri ‘Private Mobil Radyo’ (PMR) lisanssız taşınabilir el telsizleridir. Bu telsizlerin kullanıldığı ülkede izin verilmiş frekanslara ulaşabilen amatör telsizcilikten ziyade sadece ses iletişimini sağlayan genellikle bir şehir alanını kapsayan alçak güçlü telsizlerdir.

Lisanssız Kullanım Ne Demek?

Bu telsizleri kullanabilmek için Türkiye’de herhangi bir lisans gerekmemektedir. Birçok Avrupa ülkelerinde de yaygın olarak kullanılmaktadır. Türkiye’de ki telsizler ‘T.C. Telekomünikasyon Kurumu’ tarafından onaylıdır. Diğer ülkelerde üretilen telsizler farklı frekanslara ve farklı kanallara sahiptirler. Dışardan bakıldığında ülkemizde ki telsizlere benzese de kullanım alanları frekansları farklıdır ve kullanılması kanunen yasaktır. Ülkemizde kullanımına izin verilen ses iletişimini sağlamak amacıyla kullanılan telsizlerin hepsi PMR sınıfı telsizlerdir. Çıkış gücü 500 mW olan PMR telsizlerin ithalatına yasal olarak müsaade edilmektedir.

 

Lisanssız Telsizlerin Kapsama Alanı, Bunu Etkileyen Faktörler Nelerdir?

           Lisanssız telsizler kapsama alanı olarak sadece çıkış gücü, anteni, frekansları olarak sınırlamak ve bunlar gibi birkaç sebebe bağlamak mümkün değildir. Kapsama alanı engeller, manyetik alanlar, görüş açısı, yükseklik, arazi koşulları gibi birçok etken kapsama alanındaki parametreleri etkilemektedir. Yukarıda bahsettiğimiz 500 mW’lik telsizin kapsama alanı bulunduğu bölgenin coğrafi şartlarına bağlı olarak en iyi 4-5 km arası mesafedir. Şehir dışında engebenin veya yükseltinin olmadığı düz yollarda 2-3 km mesafe uzaklıkta bulunan bir arkadaşınızla rahat görüşebilirsiniz. Şehir içerisinde şartlardan dolayı değişiklik göstermektedir.

 

Kaydet

error: İçerik kopyalayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır.