DMR dijital telsiz sistemi nedir?

DMR (Dijital Mobil Telsiz) Nedir ve Neden MOTOTRBO?

Dijital Mobil Telsiz (DMR), 2005 yılında, Profesyonel Mobil Telsiz (PMR) kullanıcıları için Avrupa Mobil Telekomünikasyon Standartları Enstitüsü (ETSI) tarafından geliştirilen açık bir dijital telsiz standardıdır. DMR, düşük maliyetli, karmaşık olmayan bir dijital standart sağlamayı amaçlamaktadır. DMR ürünlerinin ses, veri hizmetleri ve uyumluluk testlerini kapsayan bu standartlar setini tamamen karşılaması zorunludur.

İlk onayından bu yana, birçok kuruluş çok çeşitli telsiz kullanıcıları için güçlü iletişim çözümleri sunan DMR ürünleri geliştirdi. DMR aynı zamanda, mevcut sistemini yükseltmek isteyen analog telsiz kullanıcıları için de mükemmel bir çözüm.

Hâlâ mevcut olmalarına rağmen telsizler artık ömrünü tamamladı. Giderek, basit radyo sistemleri bile SMS gönderip/alma, sesli mesaj gönderme, GPS veya daha yüksek düzeyde kriptolama gibi gelişmiş işlevleri kullanmaktadır.

DMR’nin gelişimi, telsiz sisteminin hem ses hem de veri iletimi için gerçek bir iletişim çözümü olarak gelişmesi anlamına gelmektedir. Böylece bir kuruluştaki ekipler etkin ve verimli bir şekilde haberleşebilmektedirler.

Son kullanıcılar, en alt seviyedeki DMR sisteminde bile, basit analog PMR sistemiyle karşılaştırıldığında daha geniş kapsama alanı, daha istikrarlı ses performansı, gelişmiş güvenlik ve ileri düzey işlevler gibi hususlarda daha iyi performans beklemektedir. Dahası, uygulama dünyasına erişim, sadece kullanılan telsiz çözümünü güçlendirmekle kalmaz, aynı zamanda gerçek anlamdaki iş zorluklarını çözmeye de yardımcı olur.

İkinci nesil DMR ürünlerine geçen yıl eklenen MOTOTRBO ürün ailesi ile, son kullanıcıya belirgin bir işe veya ihtiyaca yönelik doğru cihaz seçiminde daha geniş tercih ve seçenek imkanı sunulmaktadır.

Herhangi bir son kullanıcı gereksinimini karşılayan bir MOTOTRBO ürünü mutlaka vardır, ister GPS ve Bluetooth özellikli bir cihaz (DP4000 serisi), ister ATEX sertifikalı bir cihaz (DP4801EX ve DP4401EX) veya isterse hem analog he de dijital modda çalışan cihaz (DP2000 serisi) olsun.

Zamanla, sadece MOTOTRBO aboneleri gelişmedi, aynı zamanda sistem altyapısı da ilerledi. MOTOTRBO, MOTOTRBO Linked Capacity Plus gibi basit konvansiyonel tek aktarıcılı sistemleri (single repeater systems ) ile tam olarak çok bölgeli trunk çözümlerine (multisite trunking solutions ) hitap etmektedir.

Aktarıcı donanıma bir lisans anahtarı satın alınıp kayıt yaptırarak olaylıkla farklı trunk çözümleri (Capacity Plus ve Linked Capacity Plus) elde edilebilir ve böylece modüler bir iletim yolu (modular migration path ) sağlanabilir. Çözüm, oldukça ölçeklenebilir bir yapıya sahiptir, ihtiyaç halinde basitten en karmaşık çözümlere kadar ölçeklenebilir.

Doğru iletişim çözümünü bulmamızı sağlayacak kontrol listesine bakalım:

  1. IP Koruma Derecesi (IP Rating) veya diğer kendine özgü gereksinimleri göz önünde bulundurarak son kullanıcının ihtiyaçlarına uygun doğru cihazı seçtiniz mi?
  2. Bu aboneleri, sisteminizin etkin bir şekilde çalışmasını için gerekli kapsama alanı ve kapasiteyi sağlayacak bir sistem altyapısına yerleştirdiniz mi?
  3. Toplam çözümü gerçekten geliştiren uygulamalara ihtiyacınız var mı? Örneğin:
  • Kapsamlı bir ses dağıtıcısı (dispatcher);
  • Yerleşke içerisinde güvenlik ve bakım personelini takip etmek için iç mekan çözümü;
  • Telsiz kullanıcılarının yetkinliği, müsaitliği ve konumuna bağlı olarak telsiz filosuna yerinden alarm iletme yeteneği; ve/veya
  • Telsiz kullanıcılarının emniyetini sağlamak için dinamik yalnız işçi (lone worker) çözümleri.

Bu uygulamaların hepsi daha fazlasıyla birlikte MOTOTRBO Application Developer Program (Uygulama Geliştirme Programı) aracılığıyla şu anda mevcut. Bu program, dünyada 400’den fazla geliştiriciyi kapsıyor ve MOTOTRBO’nun güvenilir ve sağlam donanımı ile birleşik uygulamalar geliştirerek, gerçek iş problemlerine güçlü çözümler sunuyor.

Gelişim de orada durmuyor. Yeni Ağ Uygulama Arayüzü ile şimdi sistem altyapısına eklenecek bir IP arabirimi ile, hem ses hem de verilerin doğrudan IP omurgası üzerinden kontrol ve yönetimi sağlanabilir.

Bunlar, DMR alanında yaşanan büyük gelişmelerin heyecanı. Kimse tam olarak neyin eli kulağında beklediğini bilmiyor. Ancak MOTOTRBO ürün ailesinin büyük adımlarla ilerlediği açıkça görülüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerik kopyalayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır.