Dijital Telsiz Avantajları Nelerdir ?

Günümüzde pek çok kez duyduğumuz dijital telsizler ne kadar gerekli ve nedir bu dijital telsizler soruları bazen kafa karıştırabiliyor. Günümüzde yaygın olarak kullanılan analog ve dijital telsizler birebir aynı görünebilir. Dijital ve analog telsizlerin farklarını ve avantajlarını incelediğimiz zaman neden dijital telsiz tercih etmelisiniz sorusunun yanıtını almış olacaksınız.

Analog telsizden ne farkı var ?

Temel olarak dışarıdan baktığımızda ikiside telsiz. Ancak yapısal ve işleyiş yönünden bakarsak aralarında büyük farlar ve benzersiz özellikler barındırırlar. Analog telsizler 446 mHz frekans bandında çalışmaktadır. Günümüzde çok fazla telsiz haberleşmesi olduğunu göz önünde bulundurduğumuzda aynı frekansa sahip başka bir analog telsiz aynı frekansta ise telsizler çakışabilir. İşte en önemli fark ise burada karşımıza çıkıyor. Dijital telsizlerde çakışma sorunu olmamakta. Ayrıca analog telsizlerde yaşanan parazit, cızırtı ve verimsiz sesler gibi sorunlar dijital telsizlerde yaşanmamaktadır.

Dijital Telsiz Özellikleri

Dijital telsizin analog telsizlere göre üstün ve kritik özelliklere sahip olduğunu belittik. Şimdi ise özelliklerinden bahsedeceğiz.

Dijital telsizlerin temel özellikleri şu şekildedir:

  • Daha geniş kapsama alanı
  • Berrak ve yüksek ses kalitesi
  • Parazit, cızırtı ve kesinti problemleri yok
  • Ortam gürültü engelleme (ortamlardaki sesleri bastırarak sizin sesinizin daha iyi iletilmesi özelliği)
  • GPS ile konum takibi (telsiz model ve markalarına göre değişenlik gösterebilir)
  • Bluetooth ile veri ve ses aktarımı (telsiz model ve markalarına göre değişenlik gösterebilir)
  • Ses kaydı (telsiz model ve markalarına göre değişenlik gösterebilir)
  • Ses şifreleme

Başlıca özellikeri bu şekildedir. Telsiz marka ve modellerine göre farklı özellikler yada daha gelişmiş özellikler olması mümkün. Özetleyecek olursak ; kesintisiz iletişim ve bir çok gelişmiş özelliği olan, en önemlisi de güvenli iletişimi önemsiyorsanız mutlaka dijital telsiz edinmelisiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerik kopyalayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır.